×

Zaręczyny

Pierścionki zaręczynowe

Moment zaręczyn jest dla większości par jedną z najbardziej romantycznych chwil, oczywiście pomijając stres związany z samymi oświadczynami. Obowiązkowym elementem tego ważnego wydarzenia od lat jest złoty pierścionek zaręczynowy, choć wcale nie musi być to pierścionek zaręczynowy z diamentem.

Pierścionek zaręczynowy-złoty symbol uczucia i obietnica małżeństwa

Pierścionek zaręczynowy to wyjątkowa biżuteria wręczana kobiecie przez wybranka jej serca. Jest nie tylko oznaką miłości, ale także potwierdzeniem poważnych zamiarów oraz zapowiedzią ślubu. Pierścionek zaręczynowy-złoty i najczęściej ozdobiony przezroczystym kamieniem szlachetnym, przez cały okres narzeczeństwa jest noszony przez kobietę na serdecznym palcu prawej ręki. Dopiero w chwili zawarcia związku małżeńskiego przekłada się go na lewą dłoń, a jego miejsce zajmuje obrączka Zaręczynowa tradycja sięga zamierzchłych czasów, a pierwsze zaręczynowe pierścionki istniały już w czasach starożytnych. Zdaniem historyków za prekursorów zaręczynowej biżuterii można uznać Starożytnych Egipcjan, a w późniejszych latach tradycja dotarła także do Grecji i Rzymu. Kobiety nosiły wówczas pierścionki zaręczynowe na lewej dłoni, ponieważ wierzono, że właśnie w tym miejscu przebiega żyła doprowadzająca krew do serca. Na przestrzeni wieków pierścionki zaręczynowe zmieniały swój wygląd – początkowo wykonywano je z drutu, żelaza, a nawet kości słoniowej, później zaczęto wykorzystywać złoto. Jeszcze w XIV wieku mężczyźni zazwyczaj wręczali swoim ukochanym srebrną biżuterię, a bardziej cenny pierścionek zaręczynowy złoty panie otrzymywały dopiero po ślubie. Pierwszy pierścionek zaręczynowy-złoty ozdobiony brylantem, pojawił się w drugiej połowie XV wieku, gdy austriacki arcyksiąże Maksymilian wręczył go Marii Burgundzkiej na dowód swojej miłości. Współcześnie złoty pierścionek zaręczynowy zaczął być symbolem zaręczyn w XVIII wieku. Ówczesny papież Innocenty III zarządził, że małżeństwo powinno być poprzedzone okresem narzeczeństwa, który przyszli małżonkowie powinni przeznaczyć na przygotowania do przyjęcia sakramentu ślubu. To właśnie pierścionki zaręczynowe miały ten czas symbolizować. Popularny dziś pierścionek zaręczynowy z diamentem zyskał swoją obecną formę jednak dopiero w latach 30. XX wieku. Co ciekawe, do tego czasu pierścionek zaręczynowy podarowany kobiecie oznaczał nie tylko chęć, ale obietnicę zaślubin, a za zerwanie zaręczyn można było podać byłego narzeczonego do sądu. Dziś nawet najdroższe pierścionki zaręczynowe z brylantem są niezobowiązującym symbolem zaręczyn.

Pierścionki zaręczynowe – jak wybrać ten idealny?

Pierścionek zaręczynowy, podobnie jak obrączka, zazwyczaj pozostaje na palcu na długie lata więc musi być przede wszystkim trwały, powinien też trafiać w gusta wybranki. Znalezienie idealnego pierścionka jest nie lada wyzwaniem, a ogromny wybór wcale nie ułatwia tego wyboru. Trzeba wybrać styl i kolor pierścionka, rozmiar i rodzaj kamienia, istotny jest też rozmiar. Najbardziej klasyczny pierścionek zaręczynowy złoty ozdobiony jest pojedynczym oczkiem z kamieniem szlachetnym. Od lat najczęstszym wyborem panów planujących oświadczyny są pierścionki zaręczynowe z brylantem. Oczko takiego pierścionka może być pojedyncze, ale równie dobrze może być otoczone kilkoma drobniejszymi kamieniami. W szerokiej gamie pierścionków zaręczynowych można znaleźć zarówno modele klasyczne - proste i bardzo delikatne, jak i te bardziej okazałe, często kojarzące się z przedwojenną biżuterią. Tworzenie biżuterii jest sztuką, dlatego pierścionki zaręczynowe mają przeróżne wzory i kształty, od tych najbardziej klasycznych w formie cienkiego pierścionka z okrągłym oczkiem, po bardziej fantazyjne, jak serce czy kwiaty wysadzane kamieniami. Alternatywą dla klasycznych pierścionków zaręczynowych i zarazem doskonałą opcją dla pań ceniących sobie wygodę może być popularna w ostatnich latach obrączka zaręczynowa, czyli praktyczny pierścionek zaręczynowy przypominający kształtem obrączkę. Takie modele są pozbawione wystającego oczka i ozdobione pojedynczym kamieniem lub rzędem kamieni, które są osadzone bezpośrednio w gładkiej obrączce.

Pierścionek zaręczynowy z diamentem - od czego zależy jego cena?

Obecnie trudno sobie wyobrazić zaręczyny bez pierścionka, to właśnie złoty pierścionek zaręczynowy jest ich podstawowym elementem i symbolem. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że pierścionek zaręczynowy wręczany przez mężczyznę przyszłej żonie nie tylko powinien być złoty, ale też musi kosztować co najmniej tyle, ile jego wypłata. Nie był to jednak ani wyraz rozrzutności, ani tym bardziej wyznacznik siły uczucia, lecz znak, że przyszły mąż jest w stanie odłożyć sensowną kwotę i zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe. Cena nie jest tutaj kluczową kwestią, jednak według tradycji pierścionek zaręczynowy obowiązkowo powinien być ozdobiony chociaż skromnym kamieniem szlachetnym. Kwota, jaką trzeba przeznaczyć na pierścionek zaręczynowy jest uzależniona przede wszystkim od materiału, z jakiego został wykonany oraz od wielkości samego pierścionka. Prosty złoty pierścionek zaręczynowy ze skromnym kamieniem nie jest ogromnym wydatkiem i można go kupić już od kilkuset złotych, ale już pierścionki zaręczynowe z brylantem pokaźnych rozmiarów i wysokiej jakości mogą kosztować nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Na cenę pierścionka wpływa głównie wielkość i jakość umieszczonego na nim kamienia. Istnieją cztery cechy określające jakość kamieni szlachetnych: czystość, barwa, waga oraz rodzaj szlifu, im większy i czystszy jest kamień, tym cena pierścionka będzie wyższa.

Złoty pierścionek zaręczynowy-białe złoto i diament, a może żółte złoto z szafirem lub szmaragdem?

Najważniejszym elementem pierścionka zaręczynowego jest oczywiście jego oczko, które wbrew pozorom nie jest tylko przykuwającym wzrok detalem. Wybór kamienia do pierścionka zaręczynowego nie jest bez znaczenia, przypisuje się mu bowiem symboliczne znaczenie. Pierścionki zaręczynowe z brylantem nie są jednak opcją, możliwości jest znacznie więcej. Drogocenny brylant to oszlifowany diament, czyli najtwardszy kamień, więc pierścionek zaręczynowy z diamentem będzie podkreślał moc uczucia. Drugą popularną opcją jest tajemniczy zielony szmaragd nazywany kamieniem miłości i symbolizujący początek nowego życia. Jeszcze innym wariantem jest intrygujący niebieski szafir, który jest z kolei symbolem prawdy, wierności i czystości. Kamienie naturalne często zastępowane są cyrkoniami, które także pięknie prezentują się na dłoni. Po wybraniu odpowiedniego kamienia warto zastanowić się również, jaki kolor ma mieć pierścionek zaręczynowy – białe złoto to stosunkowo nowy materiał, który będzie świetnym rozwiązaniem dla wielbicieli minimalizmu i nowoczesności, z kolei klasyczne złoto w żółtym kolorze to idealny wybór dla fanów klasyki i tradycjonalistów. Wybierając pierścionek zaręczynowy można tez zdecydować się na połączenie kilku odcieni złota oraz różnych rodzajów kamieni.

Z elegancką kartą podarunkową

nie umknie Ci żadna ważna okazja, żeby powiedzieć, jak Ci zależy, co czujesz i jak delektujesz się uroczystą chwilą zatrzymaną w biegu.

Więcej o karcie

Czajkowska.pl